Usprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Jak przystosować dom?
Osoba niepełnosprawna zazwyczaj musi mieć nowoczesne usprawnienia, by być usamodzielnioną oraz móc swobodnie radzić sobie z codziennymi trudnościami. Przy wychodzeniu z miejsca, w którym mieszka zazwyczaj ma najprzydatniejsze podstawowe pomoce, które niestety nie gwarantują bezwzględnego bezpieczeństwa. W jaki sposób przeksztalcić mieszkanie, by zostało miejscem, w którym będzie można czuć się bezpiecznie?
Projektowanie miejsca dla osoby niepełnosprawnej.
Zwykle nie mamy świadomości, w jaki sposób np. powiększone przejście, niższe stopnie schodowe, a także włączniki światła na bardziej dostępnej wysokości ułatwiają każdy dzień. Już podczas budowy oraz szkiców możemy przesunąć drzwi, po to żeby szybko i prawidłowo przybudować podjazd, albo zestawić w całość np. dwa pokoje i kuchnię komponując łatwą do poruszania się przestrzeń. Jedno duże miejsce to zazwyczaj mniej niedogodności, które trzeba wyminąć podczas poruszania się, i oczywiście więcej swobody do płynnej jazdy wózkiem czy chodzikiem dla dorosłych. Wszystkie meble powinny być na inną wysokość niż zwyczajne w sklepach z meblami, a armaturę łazienkową zazwyczaj możemy montować tak, żeby osoba niepełnosprawna mogła się łatwo umyć. W sklepach dostępne są już rzeczy pomagające osobie niepełnosprawnej w funkcjonowaniu, które klimatycznie możemy dodać do projektu wnętrza, tak by nie wyglądało ono, jak wnętrze przystosowane do osoby z problemami w poruszaniu się.
Stołek pod prysznic i barierka – bezpieczna kąpiel.
Osoba niepełnosprawna, a czasem nawet mająca chwilowe problemy z poruszaniem się (ze względu na operację lub choroby) często potrzebuje od kogoś asysty. Niby wiemy, że osoba niepełnosprawna chciałaby pomocnika też w łazience, ale powiedzmy szczerze – wielu z nas nie czuje się naturalnie, w momencie w którym ktoś musi pójść z kimś do toalety. Tego typu wyjścia zwykle mają związek z pewnego rodzaju dyskrecją. To istotne, by osoba mająca trudności z poruszaniem się dała radę się samodzielnie załatwić i wziąć prysznic. Nawet osoba stale poruszająca się na wózku, jednak mająca prawidłowo przystosowany stołek pod prysznic, drążek do przytrzymania się i płytki brodzik będzie umiała poradzić sobie bez niczyjej pomocy. Np. takie niezłożone elementy, jak stołek pod prysznic oraz barierki, przydadzą się nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale również osobom w podeszłym wieku czy kobietom ciężarnym. Dają swobodę, pomagają usprawnić naturalne siadanie i wstawanie. Dzięki nim istnieje sposobność mycia głowy lub sięgnięcia w wygodnej pozycji do podłoża.
Pokój osoby niepełnosprawnej
Sypialnia powinna być przestrzenią, którą kojarzymy głównie ze snem. Idealnie byłoby aby łóżko było dostosowane do zapotrzebowania osoby mającej kłopoty z poruszaniem się, tak aby nawet w ciągu dnia, podczas braku pomocy ze strony opiekuna, potrzebujący mógł się bez problemu bezpiecznie położyć i odpocząć. Można kupić łóżko w całości sterowane za pomocą pilota. Pamiętaj, że osoba z problemami z poruszaniem się będzie miała kłopot, by dobrze ustawić swoją poduszkę czy wałek pod nogami. Segmentowa regulacja zapewnia możliwość podniesienia oraz opuszczenia jakiejkolwiek części ciała. Do tego, w sytuacji osoby siedzącej na wózku, góra łóżka musi znajdować się na wysokości wózka. Przez to osoba niepełnosprawna bez pomocy może bez problemu przenieść się z wózka na łóżko, a także w drugą stronę.